Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Międzygaz, przeciwskręt, wheelie, zamykanie opony itp.
Regulamin forum
Zapoznaj się i przekaż uwagi odnośnie
Nowe forum GSXR.PL!
Awatar użytkownika
korro
Posty: 338
Rejestracja: 11 mar 2010, o 21:07
Motocykl: GSX-R 750X
Wymarzony motocykl: GSX-R 1300
Lokalizacja: Bydgoszcz

Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: korro » 31 mar 2010, o 18:02

Przegazówka, redukcja, inne pierdoły..., czyli jak zmieniać biegi szybko, sprawnie, nie szkodząc maszynie
Więcej: http://www.scigacz.pl/Przegazowka,jak,z ... ,7686.html

1234
Nowy
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2010, o 21:55

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: 1234 » 2 cze 2010, o 12:52

Czytając artykuł na ścigaczu trafiłem na '"
Stąd wypowiedzi wielu motocyklistów, którzy ze zdziwieniem i entuzjazmem twierdzili, że zmiana bez sprzęgła w górę, wychodzi lepiej, ciszej, bardziej komfortowo niż ze sprzęgłem."
Czyli włączać biegi bez sprzęgła?????????????

Awatar użytkownika
Rudisz
Posty: 649
Rejestracja: 21 kwie 2010, o 12:42
Motocykl: 1000 K6
Wymarzony motocykl: K6 1000
Lokalizacja: Brzozów / Rzeszów

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: Rudisz » 2 cze 2010, o 13:35

Najpierw naucz sie ze sprzeglem dobrze to robic pozniej przy agresywnej jezdzie mozna wbijac bez sprzegla. Wbijanie przy zwyklej turystycznej jezdzie bez sprzegla nie jest juz tak dobre
http://www.bikepics.com/members/rudisz/

Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi.... naprawde .... aż cięzko czasami ich wyprzedzić ....

sbstg
Posty: 144
Rejestracja: 23 maja 2010, o 19:34
Motocykl: GSX-R 750 k8
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: sbstg » 2 cze 2010, o 13:42

Motocyklowe skrzynie biegów nie mają synchronizatorów, tak więc "bezstukowe" wrzucanie biegów może się odbyć kiedy prędkości obrotowe zależnych od siebie elementów skrzyni biegów są na podobnym poziomie. Ziana biegów w górę bez użycia sprzęgła jest bezpieczna i nie wymaga szczególnej wprawy. Biegi wchodzą jak to gdzieś czytałem "jak w masełko" :)

Zmiana ze sprzęgłem powinna również odbywać się zdecydowanie i możliwie szybko. Czyli kolejność jest następująca: wywieramy delikatny nacisk na dzwignię zmiany biegów, nacskamy sprzęgło koordynując to z zamknięciem gazu, wrzucamy wyższy bieg i analogicznie sprzęgło i gaz. Wszystko musi być wykonane możliwie jak najszybciej aby wysprzęglona skrzynia nie wytraciła prędkości

Jak się w czymś mylę proszę niech mnie ktoś poprawi :)


Pozdrawiam


Sławek


ps

przedmówca ma 100% racji

1234
Nowy
Nowy
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 2010, o 21:55

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: 1234 » 2 cze 2010, o 22:09

wbijanie bez sprzęgła nie skraca żywotności moto?? takie brutalne traktowanie silnika nie naraża czasem na koszta???
Może głupie pytania ale proszę o wyrozumiałość jestem początkującym w tym temacie pierwszy raz słyszałem o wbijaniu bez sprzęgła.
Kolego sbstg czyli wrzucamy bieg kiedy różnica obrotów miedzy jednym biegiem a drugim jest taka sama lub porównywalna (chodź o wbijanie bez sprzęgła) czy to stosuje się tylko do wyższych biegów ????
A co z zrzucaniem biegu? :oops:

sbstg
Posty: 144
Rejestracja: 23 maja 2010, o 19:34
Motocykl: GSX-R 750 k8
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: sbstg » 3 cze 2010, o 00:02

wrzucanie biegów bez sprzęgła w górę wykonujemy następująco (mowa o bardzo dynamicznej jeżdzie) wywieramy delikatny nacisk na dżwignię zmiany biegów (bieg wyższy) w ułamku sekundy zamykamy gaz wrzucamy kolejny bieg i dodajemy gazu. Po nabraniu wprawy owe rzeczy robi się intuicyjnie, moment zamknięcia gazu kończy się w momencie zapięcia biegu itd. Zrzucanie w dół zalecam ze sprzęgłem.

Jak jeden z kolegów wspominał dobrze jest w pierwszej kolejności perfekcyjnie opanować obsługę sprzęgła i szybkie zmiany biegów. literatury na ten temat jest całe mnóstwo. Kolejnym etapem, o ile będziesz czuł taką potrzebę będzie zmiana w górę bez klameczki.

Czy zmiana biegów w górę bez sprzęgła jest szkodliwa? O ile wykonuje się to dobrze to w żadnym stopniu. Motocyklowe skrzynie biegów są do tego przystosowane.

motoakcesoria
Posty: 92
Rejestracja: 21 maja 2010, o 13:30
Lokalizacja: Szczecin, Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: motoakcesoria » 6 sie 2010, o 14:48

Ciekawy artykuł :)
  • Akcesoria motocyklowe, kaski, odzież, narzędzia, materiały eksploatacyjne
    Profesjonalna obsługa, wysoka jakość
    www.moto-akcesoria.pl
    ...dla ludzi z pasją
Obrazek

Awatar użytkownika
rafciops
Posty: 61
Rejestracja: 14 kwie 2010, o 00:45
Motocykl: Suzuki GSX-R 1000 K1
Lokalizacja: WL

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: rafciops » 15 sie 2010, o 22:57

Tak jak kolega sbstg powiedział, bez sprzęgła jest dużo płynniej i wygodniej, ale niestety trzeba to opanować... Przedewszystkim nie róbcie tego na małych obrotach... Druga sprawa trzeba to zrobić bardzo szybko i jednostajnie.
...Non Omnis Moriar...

Haos
Posty: 161
Rejestracja: 9 lip 2010, o 01:47
Motocykl: Lyter K7
Wymarzony motocykl: ....teraz to już niewiem

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: Haos » 15 sie 2010, o 23:04

Ja jak juz konkretnie pyce, to wale tylko bez sprzęgła, oczywiście jak napisał poprtzedni na wysokich obrotach, przy jezdzie turystyczne również się da aczkolwiek wtedy staream sie jednak używać sprzegła... co do samej przegażówki to zawsze podczas redykcji :)

Awatar użytkownika
rafciops
Posty: 61
Rejestracja: 14 kwie 2010, o 00:45
Motocykl: Suzuki GSX-R 1000 K1
Lokalizacja: WL

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: rafciops » 16 sie 2010, o 15:47

Ja też jestem daleki od zmieniania bez klamki na niskich obrotach. No proste jak przegazówka to 2 biegi w dół:D
...Non Omnis Moriar...

RUFUS
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 14 lip 2010, o 11:24
Motocykl: GSXR-600 00'
Wymarzony motocykl: moj :-)

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: RUFUS » 21 wrz 2010, o 11:12

Ja rowniez jak koledzy wyzej, zrzucanie w dol zawsze z przegazowka dla tych co tego nie robia proponuje rozpedzic moto przychamowac i zrzucic bieg na niskich biegach np z 3 na 2 (jak szarpnie kolkiem to zobaczycie ze lepiej z przegazowka :-)co do wrzucania w gore to rzadko kiedy wrzucam bez sprzegla, choc czasem sie zdaza ale przy bardzo wysokich obrotach i agresywnej jezdzie i faktycznie wchodza biegi jak w maselko :)

Awatar użytkownika
karolo
Posty: 730
Rejestracja: 11 wrz 2010, o 11:38
Motocykl: Hayabusa
Wymarzony motocykl: jest wyżej
Imię: Karol
Skąd: Świetokrzyskie
Lokalizacja: Rotterdam/Opatow

Re: Przegazówka - jak zmieniać biegi w motocyklu?

Nieprzeczytany post autor: karolo » 12 paź 2010, o 12:11

W dól to przymusowo z przegazowka (raz sie najadlem strachu) a w gore to jakos zawsze ze sprzeglem laduje ;) moze kiedys sproboje ale ... nie spieszno mi :)
Kobieta powinna traktować faceta jak psa! Dobrze nakarmić, nie drażnić i wypuszczać na wieczór...

ODPOWIEDZ